NIEZWYK£E ZACHOWANIE BIA£EGO FOSFORU: ¦WIEC¡CE FALE REAKTYWNO¦CI

¦wiecenie bia³ego fosforu jest z³o¿onym procesem rodnikowym, kryj±cym wiele niespodzianek. Na przyk³ad, o ile pozostawienie resztek fosforu w kontakcie z powietrzem prowadzi zazwyczaj do jego samozap³onu po pewnym czasie, o tyle wprowadzenie bia³ego fosforu do czystego tlenu nie powoduje zap³onu (podobno?). Równie¿ chemiluminescencja (¶wiecenie) ustaje po wprowadzeniu fosforu do czystego tlenu. Utlenianie i ¶wiecenie fosforu w pewnych warunkach mo¿e mieæ charakter oscylacyjny, w postaci ¶wiec±cych wêdruj±cych fal reaktywno¶ci chemicznej.

Kawa³eczek bia³ego fosforu (silna trucizna N , samozapalny!), wielko¶ci ziarnka ry¿u, rozpu¶ciæ w 5-10 ml dwusiarczku wêgla CS2 umieszczonego na dnie okr±g³odennej kolby o pojemno¶ci 250-500 ml, ze szlifem. Uwaga: jest to ciecz niezwykle ³atwopalna, silnie truj±ca N i maj±ca wyj±tkowo odra¿aj±cy zapach. Nale¿y unikaæ przelewania roztworu, gdy¿ grozi to samozap³onem szybko paruj±cych resztek. Kolbê po³±czyæ za po¶rednictwem uszczelnionej smarem szlifowej nasadki zaopatrzonej w kran, z pró¿niow± pompk± wodna. Podczas odparowywania dwusiarczku wêgla kolbê obracaæ tak, aby na ¶ciankach utworzy³a siê cienka warstewka bia³ego fosforu. Po zakoñczeniu odparowywania zamkn±æ kran nasadki i od³±czyæ aparaturê od pompki. Po wy³±czeniu ¶wiat³a powoli otworzyæ kran, pozwalaj±c aby powietrze stopniowo, ma³ymi porcjami dostawa³o siê do kolby. Wnêtrze kolby zaczyna ¶wieciæ. Czasami obserwuje siê pulsuj±ce, szybko przesuwaj±ce siê koncentryczne, widmowe fale ¶wiecenia. Fale rozchodz± siê od pewnego punktu na wewnêtrznej powierzchni kolby, którego po³o¿enie w trakcie do¶wiadczenia jest sta³e. Ten widowiskowy eksperyment, jak siê wydaje, dot±d nie by³ opisywany w literaturze chemicznej.

http://www.youtube.com/watch?v=_ghnZxgJqP4&feature=related eksperyment z fosforem i olejem

Resztki fosforu po do¶wiadczeniu nale¿y unieszkodliwiæ przez spalenie pod kontrol±, lub przez zalanie na kilka godzin stê¿onym roztworem CuSO4.

Poni¿ej: "Henning Brand odkrywa fosfor", rycina J.Wrighta 

 

Tomasz Pluciñski
nowy adres:  tomasz.plucinski@ug.edu.pl 

F strona g³ówna