ELBLĄG - MARZĘCINO - SZTUTOWO - PRZEBRNO - STEGNA - MIKOSZEWO - PRZEGALINA - SOBIESZEWO - GDAŃSK   9-11 maja 2008

Nareszcie bardzo ciepło; w piątek po obiedzie pociągiem do Elbląga, tłok niemiłosierny. Koleje zniszczyły konkurencję SKM, więc teraz stosują najbardziej dziwaczne rozwiązania: w Malborku postój planowy ponad 20 minut. Kiedy wreszcie Władze Kolejowe staną przed sądem za sabotaż gospodarczy?

Z Elbląga najpierw w kierunku Tolkmicka, w Rubnie skręt w lewo na Wyspę Nowakowską. Prom na Nogacie w Kępinach; najwyższy czas szukać biwaczku. Do zadrzewionej kępy na północ nie chcę jechać, zatem gruntową drogą nieco na południe, w rejon mennonickiego cmentarzyka, którego kiedyś bezskutecznie szukałem. Tym razem odnajduję go bez problemu jako zwartą kępę drzew pośród pól. Niewiele z niego zostało; ale jest i świeżo rozkopany grób.

 

 

Wracamy do asfaltu; na północ także brak dobrego miejsca, więc jedziemy w kierunku Marzęcina licząc na przypadek. I rzeczywiście: tuż przed skrzyżowaniem asfaltu z Kępek, po prawej rozlewiska czystej wody z kilkoma pomostami; ławeczki, zagajniki. Rozkładamy się na pomoście w resztkach zmierzchu; słowiki, żaby, pomarańczowe niebo, sierp księżyca. Zimna noc.

 

 

Wędkarze dojeżdżają już po 5; o 6 schodzimy na brzeg, i po śniadaniu przed 7 w drogę. Marzęcino jest jedną z bardziej uroczych żuławskich miejscowości: stare domki w zieleni ogrodów schodzących do Kanału Panieńskiego,

 

 

 

odbicia w wodzie ładnego kościoła,

 

 

 

resztki F bardzo zagadkowej śluzy.  Rekonstrukcja F http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=712&start=60

 

 

W Osłonce doskonałe miejsce na biwak obok altanek nad wodą.

 

 

Okazała przepompownia żuławskich kanałów w rejonie zbiegu Nogatu, Szkarpawy i pobliskiego Zalewu.

 

 

Na dawnych (lata 30-te) mapach, Marzęcino (niem. Jungfer, pol. Panna) leżało nad rozległą zatoką, którą w międzyczasie osuszono.  http://www.mapywig.org/kazik/messtischblatt/1781_jungfer.jpg          oraz      http://www.mapywig.org/m/wig25k/P32_S28_C_Panna_%28Jungfer%29.jpg  Przez Chełmek (są jakieś plany uruchomienia tu promu przeniesionego z Kępek, przez Szkarpawę), Stobiec do Tujska z zabytkowym zwodzonym mostem na malowniczej tutaj Tudze.

 

 

Godzinny odpoczynek u zbiegu Tugi i Szkarpawy przy moście (doskonałe miejsce na biwak). Rybina z zespołem zabytkowych mostów zwodzonych oraz kolejowym mostem obrotowym; Sztutowo, Kąty, Przebrno. Tu skręcamy w prawo, nad Zalew; urocze zielone łąki i skraj lasu, rozległa perspektywa Zalewu aż po Frombork (następnym razem tam pojedziemy!). Nieistniejący kościółek w Przebrnie:

http://westpreussen.we.funpic.de/Kahlberg/kahlberg8/kahlberg_8.htm

 

 

Sznury kormoranów po kilkadziesiąt sztuk, kursują w ordynku z- i do rezerwatu. Znajdujemy jedno z nielicznych piaszczystych dojść do wody (bardzo brudnej), trzygodzinny odpoczynek na skraju cienia: w słońcu upalnie, w cieniu chłodno. O 18 zakupy w sklepiku, wracamy i przecinamy szosę, posuwamy się w stronę plaży. Wściekłe stada komarów opanowały las i prawie uniemożliwiają dotarcie do zabytkowego granicznego kamienia wersalskiego.

 

 

Komary nie popuszczają nawet na plaży na której dość mocno wieje. Naprędce kolacja, włazimy do worka z muślinowej siatki; niestety siatka jest miejscami dziurawa, co wykorzystują najbardziej nieustępliwe z sześcionogów. Kto to nikczemne draństwo stworzył, bo na pewno nie dobrotliwy Pan Bóg, który jest Miłością! Przecież jak się porządnie zastanowić, to można nawet zachwiać się w wierze - przez to draństwo. Nie darowują nawet w nocy. Ciekawe, że nad Zalewem nie było ani jednego z tych latających rekinów.

 

Ruszamy przed 7; w Stegnie jeden z piękniejszych kościołów (zarówno z zewnątrz, jak i szczególnie wystrój wnętrza).

 

 

 

Od 1 maja kursuje w weekendy pociąg.  http://www.zkd.kom.pl/

 

 

Aby podnieść frekwencję, czekamy aż wróci ze Sztutowa, ładuję rower, i jedziemy do Mikoszewa; sporo pasażerów. Niestety, trwają sądowo-prawne przepychanki o prawa własności ŻKD. Prawdopodobnie skończy się to likwidacją Kolei… W Mikoszewie półtoragodzinna sjesta nad Wisłą, a po użyciu promu jeszcze jedna sjesta w Świbnie. Powrót przez Przegalinę wzdłuż Martwej Wisły, Sobieszewo i rafinerię.

 

 

http://www.gwardak.com/kolej_15.htm ŻKD

http://youtube.com/watch?v=sus-n32MIDc ŻKD

http://youtube.com/watch?v=n2CF_-BRZOg&feature=related ŻKD

http://www.tomek.strony.ug.edu.pl/zulawy

http://www.tomek.strony.ug.edu.pl/opisy/sztutowokrynicatolkmicko.htm

http://westpreussen.we.funpic.de/Kahlberg/kahlbergindex.htm stare piękne pocztówki z okolic Zalewu

 

 

Tomasz Pluciński 
nowy adres:  tomasz.plucinski@ug.edu.pl

F

strona główna

F

strona z indeksem opisów turystycznych