MORĄG - OSTRÓDA - MIŁOMŁYN - jez. JEZIORAK - MAŁDYTY   25-27 kwietnia 2008

 

Korzystając z transportu samochodowego kajaka - zbieram się z Krzysztofem + pies + rower i wysiadamy wieczorem w piątek, za Morągiem. Przez zmierzchający las na południe, przez Ruś do pn. krańca jez. Szeląg Wlk. Opustoszały jeszcze biwak z solidnymi wiatami w ładnym miejscu (ale poza sezonem). Niestety niebo z gwiazdami - więc noc jest zimna, a namiotu nie rozkładałem.

Rano zrywa mi się linka hamulca a lewy pedał ma symptomy zacierania. Z musu więc zjazd do Ostródy do sklepu.

Zaraz po kupieniu pedału oznaki szwankowania mijają... Wzdłuż Drwęckiego (brudna woda) do Miłomłyna;

 

stamtąd w stronę Kanału Staropruskiego (Iławskiego). Kanał Elbląski jest unikatową w świecie budowlą wodną. Pierwsza (starsza) część wybudowana w latach 1844-60 łączy jez. Jeziorak z Miłomłynem i dalej z Elblągiem. Do historii odsyłam do linków na końcu. Niestety czuję się tak słabo, że na godzinę kładę się w trawie. Skręt w bok do odbudowanego pałacu w Karnitach,  http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=5576

i wracam nad oryginalną budowlę hydrotechniczną: automatyczne wrota bezpieczeństwa na Akwedukcie Karnickim. Na tym odcinku Kanał poprowadzony jest na wysokości ok. 3 m ponad jez. Karnickim (na zdjęciu na drugim planie) i okolicą. 

W wypadku katastrofy budowlanej stwarza to niebezpieczeństwo zalania ogromnych powierzchni wodami z jez. Jeziorak. Kanał poprowadzono akweduktem, a zabezpieczenie stanowi para oryginalnych wrót powodziowych zbudowanych na krańcach krytycznego odcinka (ok. 2 km). W razie uszkodzenia obwałowania szybki nurt wody zasysa i zatrzaskuje szczelnie wrota i blokuje spływ wody z Jezioraka. Na zdjęciu poniżej podczas takiej sytuacji woda spływa w lewo, a wrota łukowato obracają się na czopie na ich dalszym krańcu i opierają się na krawędzi wcięcia w przeciwległym nabrzeżu

Kolejna zimna noc, tym razem w namiocie.

Następnego dnia pod błękitnym niebem, w pełnym słońcu i wręcz upalnym dniu wzdłuż najdłuższego polskiego jez. Jeziorak

 - na zwiedzanie ogromnego całorocznego biwaku na półwyspie naprzeciw Siemian (na niemieckiej mapie intrygująca notacja Ringwall), i powrót upalną drogą na Małdyty.

A jutro pewnie na F kajak w Suwalskie.

 

LITERATURA
http://www.emazury.com/index.php?JEZ=pl&LIS=miasta&MENU=elblag&GL=kanal_elblaski-nazwa co nieco o nazwach

http://www.jezioro.com.pl/rzeki/rzeka.html?id=169 historia budowy
http://www.rzgw.gda.pl/site/?mod=content&path=2,82&PHPSESSID=f427dfd0c6a1018db6b9fa706a4edd21 zdjęcia lotnicze z Kanału
http://www.rzgw.gda.pl/site/index.php?mod=content&path=2,65,62 śluza w Miłomłynie
http://milomlyn.zamki.pl/ zamki (szukaj: Miłomłyn)
http://www.itp.net.pl/~stormy/kelblask.html
http://www.itp.net.pl/~stormy/kilawski.html

Tomasz Pluciński 
nowy adres:  tomasz.plucinski@ug.edu.pl

F

strona główna

F

strona z indeksem opisów turystycznych