PALCZEWO - RÓŻANY - PRZEBRNO - KRYNICA - PIASKI  13-14 czerwca 2021

ostatnia aktualizacja 29.05.2022


Po udanej poprzedniej wycieczce przyjaciele nie kwapią się do kolejnej. Jeden jedzie na żagle, drugi odmawia spania w namiocie, trzeci marudzi bez motywacji, po brutalniejszej namowie jednak dołącza. Krzysztof jest specjalistą rozszyfrowywania zagadek dawnych budowli wodnych, nieistniejących już dawnych dróg, i znajomości Tatr i Alp. Jedziemy jego samochodem z dwoma rowerami i dwoma pieskami. 

 

 

Niewiele osób wie, że w Palczewie na Żuławach jest maleńki niepozorny drewniany kościółek o bogatym wyposażeniu, piękny podobnie jak ten w Krzywym Kole. Zawsze zamknięty, nigdy nie byłem w środku, jesteśmy ok.9 rano, będzie msza o 9.30.

 

 

 

 

 

 

 

Potem jazda na Fiszewo, tu niespodzianka: spalony kościół jest obudowany rusztowaniami, trwa odbudowa! Krzysztof oczywiście idzie na wieżę.

 

 

fot.Krzysztof K.

fot.Krzysztof K.

 

fot.Krzysztof K.

 

Obok jedna z pięciu na Żuławach rokokowych stel pomennonickich, w kształcie kontrabasu.

 

 

 

Podjeżdżamy w Różanach do pozostałości parowej przepompowni do Tiny. Więcej http://www.nakole.net/w_20140621.php  

Inna ruina przepompowni: Różewo  http://www.nakole.net/w_20140611.php

 

 

fot.Krzysztof K.

 

Za Marzęcinem odremontowane częściowo wrota ma Kanale Panieńskim, Krzysztof je rozszyfrowywał http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=712&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

fot Krzysztof K.

 

fot Krzysztof K.

 

Okolice ujścia Wisły Królewieckiej do Zalewu stopniowo się zabudowują, miejsce na biwak się nie spodobało, fakt, że potężnie wiało… http://www.tomek.strony.ug.edu.pl/opisy/nogat.htm 

 

 

Na trasie do Krynicy Morskiej tłoczno, zwężenie przy placu budowy Przekopu, intensywne prace, byliśmy tam kiedyś jesienią. 

http://www.tomek.strony.ug.edu.pl/opisy/2020%201%20cz  (pierwsza wycieczka)

 

 

W Przebrnie zjazd nad Zalew, niezłe miejsce na spanie.

 

 

 

 

 

Rano z rowerami stromo na wydmę z ozdobnym Kamieniem Wersalskim i pieszo plażą w stronę placu robót. Podjazd za Piaski, zostawiamy samochód na parkingu, i rowerami do granicy. Krzysztof przechodzi pod płotem w kierunku granicy, jest tam oryginalny słup graniczny z pionową szczeliną przez którą można precyzyjnie obserwować wąską trasę graniczną. 

 

fot. Krzysztof K.

 

 

Opalanie w rosnącym upale na plaży,

 

 

Sunia budzi sympatię miłych Niemek, powrót wygodną drogą blisko brzegu, równoległą do morza. Na przyszłość znajdujemy niezłe miejsce na namiot nad Zalewem przed Krynicą, na spokojny czas po sezonie

 

 

Udana wycieczka, takież towarzystwo, sporo atrakcji jak na dwa dni, początek upałów czerwcowych.     

 

 

 

 

NW. DWÓR GD. - RÓŻEWO   21 marca 2010

MALBORK         27 marca 2010

MIKOSZEWO - STOBIEC - NW. DWÓR     15 maja 2010

 

 

54  21 marca    Nw.Dwór – Różewo

Przez Kiezmark trasą elbląską za Nw. Dwór. Skręt w lewo na Różewo; stary pomennonicki cmentarzyk jest oczyszczony z zeschłych zarośli, ale nagrobki w bardzo złym stanie; są ślady bieżącej dewastacji.

 

 

 

Jeszcze nieco dalej na N, zatrzymujemy się na Kanale Różewo, kilkaset metrów po lewej zagadkowy ceglany komin, idziemy tam błotnistym brzegiem.

 

 

 

 

Krzysztof rozszyfrowuje układ dawnej przepompowni parowej (komin pochodzi z kotłowni), zachował się kanał odprowadzający („górny”) i owalne poszerzenie w którym zapewne kiedyś pracowało koło pompujące, na pionowej osi. Krzysztof przedstawia rozsądną rekonstrukcję tego węzła wodnego N54o11,955’  E19o10,412’.

http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=4950&postdays=0&postorder=asc&highlight=r%F3%BFewo&start=15 

Powrót na Mikoszewo gdzie podejmowani jesteśmy gościnnym obiadem.

 

 

 

27 marca    Malbork

Samochodem w kiepską pogodę przez Kiezmark, Ostaszewo, Nw.Staw, Malbork. Wchodzimy do Zamku, celem jest wystawa archeologiczna z okolic. Wystawa okazuje się mało interesująca, za to zwiedzamy po raz pierwszy - udostępnione wnętrze Kościoła Zamkowego.

 

 

 

 

 

 

56   15 maja    Mikoszewo – Stobiec – Nw.Dwór

Samochodem przez Sobieszewo, Mikoszewo, Jantar, Rybinę, Tujsk, Stobiec w kierunku Gozdawy. Krzysztof prowadzi w rejon resztek węzła wodnego dawnego akweduktu i systemu przepompowego. Zachowało się betonowe koryto suchego już teraz akweduktu. N54o14,465’ E19o10,090’.

 

 

 

Oraz fundamenty wiatraka pompującego. Mój przyjaciel jak zwykle inteligentnie rozszyfrowuje techniczne szczegóły tego urządzenia. Więcej na:

http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=121109&highlight=#121109    

Dobrze, że jest pożytek z inicjatywy szerokiego udostępnienia starych map. Doczekała się zresztą ona w ubiegłym roku odznaczenia z okazji 90 lat służby kartograficznej WP

 

 

Powrót przez Nowy Dwór jest skomplikowany, bo samochód zostaje w warsztacie w Marzęcinie, a my wracamy autobusem  

 

 

 

 

 


 

nowy adres:  tomasz.plucinski@ug.edu.pl

F strona z indeksem opisów turystycznych
F strona główna